O firmie
Działalność
Produkty
Jakość i możliwości
Partnerzy handlowi
Kontakt z nami
Strona główna
Możliwości techniczne
Odpowiednie umaszynowienie procesu produkcji jest warunkiem koniecznym zapewnienia dobrej jakości. Tafle szklane są cięte na automatycznym stole do rozkroju sterowanym komputerowo. Rozkrawa się zarówno tafle lustrzane, jak i wycina blaty do stołów lub elementy do mebli szklanych. Wyposażony w suwnicę zakład umożliwia wycinanie dużych powierzchni w szkle do grubości dwadzieścia pięć milimetrów. Dzięki bogatemu doświadczeniu firma posiada najwyższej klasy obrabiarki zapewniające wysoką jakość i szerokie możliwości obróbki. Dziesięcioletnia obserwacja rynku maszyn do obróbki szkła pozowoliła właścicielowi firmy wyselekcjonować producentów najlepszych i najbardziej niezawodnych maszyn na świecie oferujących przy tym najwyższy możliwy standard obróbki. Szkło i lustra szlifuje się na niemieckich, włoskich i japońskich automatach znanych firm. Prostsze prace wykonują obrabiarki wykonane przez firmę według własnych projektów. Park maszynowy obejmuje także automatyczną myjnię do szkła, automaty pakujące w folie, automaty do wytwarzania pudełek, automaty do obróbki metali oraz dźwig umożliwiający transport ciężkich tafli szklanych. W 1995 roku zakład posiadał sześć maszyn, a obecnie jest ich osiemnaście.

Lider Rynku
Firma Dubiel Vitrum została laureatem konkursu "Lider Runku 2001" w kategorii "Najlepsza w Polsce firma w zakresie produkcji luster".
Tytuł otrzymują firmy, liderzy rynku, których marka przewodzi na rynku i jest najbardziej stabilna oraz wartościowa.

Liderzy wyłonieni w konkursie uzyskują medal, dyplom i licencję z uprawnieniami do posługiwania się tytułem i godłem promocyjnym "Lider Rynku" we wszelkich kontaktach handlowych, kampaniach promocyjnych i reklamowych.

Dalszych informacji mozna zasięgnąć na stronie www.lider.pl

Badania i rozwój
Badania są kluczowym czynnikiem rozwoju firmy determinującym jednocześnie jakość wytwarzanych wyrobów. Z uwagi na rozmiary przedsiębiorstwa zajmuje się tym właściciel Andrzej Dubiel, którego wiedza i doświadczenie w branży są czynnikami stymulującymi rozwój zakładu. Firma wprowadza nieustanne nowości zarówno w parku maszynowym jak i asortymencie produkcji. Dzięki zakupowi fazowarki na początku lat dziewięćdziesiątych, która była wtedy drugą taką maszyną w Polsce, zakład Dubiel Vitrum jako jeden z pierwszych rozpoczął produkcję luster fazowanych, a pod koniec dekady wprowadził na rynek lustra fazowane na odcinkach krzywoliniowych. Nowościami stały się także narożne półki z grubego szkła, ostatnio stoły szklane z ruchomymi blatami, a także lampy lustrzane. W tym roku firma wprowadziła nowy wyrób, jakim są stopnie szklane do schodów oraz blaty szklane żywicowane ze strukturą potłuczonego szkła.

Projektowania nowych wyrobów dokonuje się po rozpoznaniu potrzeb klienta, czemu sprzyjają posiadane przez firmę własne sklepy, gdzie klienci mogą zamówić dowolny kształt lustra oraz gdzie można także poddać testom zaprojektowane wcześniej wyroby. Poprzez dialog z klientem, a także przez identyfikację potrzeb ze składanych najczęściej zamówień firma wyszukuje najodpowiedniejsze kształty i wymiary, które wdrażane są do produkcji, aby udostępnić je większemu kręgowi odbiorców. Projektowania dokonuje się przy wspomaganiu komputerowym. W przypadku nowych produktów są one najpierw poddane testom poprzez wyeksponowanie ich w sklepie przyzakładowym.

Odbiegając od branży szklarskiej należy wspomnieć, że zakład Dubiel Vitrum w 1996 roku jako pierwszy z branży zainwestował we własny serwis internetowy, a w chwili obecnej intensywnie wykorzystuje nowe technologie teleinformatyczne, co jest niemałej wagi atutuem docenionym przez jego największych klientów.

Materiały i surowce
Po wielu latach działalności zakład wybrał optymalnych dostawców najwyższej klasy materiałów. Tafle lustrzane firmy Glaverbel, będące materiałem podstawowym w produkcji luster, sprowadzane są z Belgii poprzez pośredników. Przed wykonaniem operacji na materiale dokonywane są dokładne jego oględziny w celu eliminacji wadliwych partii. Zakład także prowadzi własne doświadczenia na wytrzymałość luster i na działanie czynników korozyjnych. Tafle lustrzane firmy Glaverbel są to lustra kryształowe wykonane ze szkła float. Są one odporne na działanie czynników korozyjnych panujących w łazience poprzez zabezpieczenie warstwy srebra podwójną warstwą miedzi. Inne materiały potrzebne do produkcji luster obejmują kleje oraz taśmy samoprzylepne, które także dobrane są zgodnie z normami pod względem wytrzymałości na wilgoć i ciężar lustra.

Proces produkcyjny a jakość
Istotnym elementem wysokiej jakosci wyrobów jest zapewnienie optymalnego i sprawnego procesu produkcyjnego. Operacje procesu produkcyjnego luster obejmują wycinanie lustra z tafli, szlifowanie i fazowanie, montaż, mycie i pakowanie lustra.

Wycinanie lustra z tafli według zadanego kształtu dokonuje się na automatycznym, komputerowo sterownym stole do rozkroju. Dzięki temu uzyskuje się nie tylko precyzyjną geometrię kształtów, ale także dokładność wymiarów o tolerancji dziesiątej części milimetra. Jest to kluczowy element jakości szczególnie luster samoprzylepnych w formie fliz, gdyż wyłożenie dużej powierzchni takimi lustrami wymaga bardzo dokładnych wymiarów wszystkich płytek. Komputerowy rozkrój wspomagany jest systemem projektowania CAD i zapewnia jeden standard wyrobów, co jest szczególnie ważne gdy klient wymienia lustra lub wyposaża łazienkę w dwa identyczne wyroby. Projektowanie i wycięcie dowolnego kształtu dowolnej wielkości jest kolejnym wymogiem jakościowym spełnionym przez firmę.

Szlifowanie i fazowanie luster odbywa się na włoskich, najdokładniejszych i najbardziej niezawodnych obrabiarkach w branży szklarskiej. Jakość obróbki lustra zdefiniowana jest poprzez dokładne wypolerowanie szlifu, co jest niemożliwe przy niektórych gorszych współczesnych szlifierkach, a także dokładność fazowania polegająca na uzyskaniu fazy jednakowej jakościowo na całej długości. Cała faza musi mieć odpowiednią szerokość i powinna być właściwie zakończona w narożach luster. Wszystkie te wymogi spełniają lustra produkowane przez zakład Dubiel Vitrum. Wynika to z sumy doświadczenia w produkcji luster, jak również wieloletniego konsekwentnego inwestowania w najlepsze maszyny. Oprócz tych kryteriów jakości należy jeszcze doliczyć możliwości precyzyjnego wiercenia otworów w lustrach, które wykonuje się na wiertarce z laserową, a zatem niezwykle precyzyjną możliwością ustalenia prawidłowego miejsca na otwór.

Montaż luster obejmuje klejenie uchwytów i szklanych elementów ozdobnych. Jest to najważniejszy i ostateczny etap kontroli jakościowej. Obejmuje on sprawdzenie i ewentualnie odrzucenie wadliwego wyrobu a także porównanie wyrobu z projektem zamówionym przez klienta, tudzież porównanie z normami. Pakowanie luster obejmuje etap zapewnienia właściwej ochrony dla lustra, a przez to zapewnienie w przyszłości lepszej jakości dostaw, gdyż występuje wtedy mniej stłuczeń, wad i uszkodzeń. Jakość dostaw do odbiorców instytucjonalnych określona jest przez terminowość i zgodność ilościowo-jakościową dostaw -- sam fakt obecności w sieciach hipermarketów świadczy, że zakład Dubiel Vitrum spełnia wysokie wymogi zagranicznych detalistów -- zakład zapewnia dostawy w obrębie całej Polski. Jeśli chodzi o odbiorców indywidualnych to w Małopolsce firma zapewnia montaż i dowóz bardziej skomplikowanych zamówień do domu klienta. Odbierający zamówienia w sklepach firmowych przed zakupem towaru mają możliwość zapoznania się z zamówionym wyrobem, i muszą stwierdzić zgodność z zamówieniem. Klienci mogą również skorzystać z fachowego doradztwa w zakresie montażu lustra, a także wystroju wnętrz w szkło i lustra. Na uwagę zasługuje fakt, że ilość indywidualnych odbiorców stale rośnie, między innymi dlatego, iż nawet najbardziej wymagający klienci przekonanii do dobrej marki i jakości wyrobu wracają do firmy przy kolejnym zamówieniu.