O firmie
Działalność
Produkty
Jakość i możliwości
Partnerzy handlowi
Kontakt z nami
Strona główna
Historia zakładu Dubiel Vitrum sięga lat przedwojennych, co ją wyróżnia na tle innych firm branży szklarskiej w Polsce. W 1938 roku szesnastoletni Piotr Dubiel, ojciec obecnego właściciela Andrzeja Dubiela, rozpoczął pracę jako czeladnik w szklarskim zakładzie rzemieślniczym w Tarnowie. Zdobył tam doświadczenie i wiedzę w zakresie krojenia i szlifowania szkła oraz wytwarzania luster z tafli szklanych. W 1947 roku rozpoczął własną działalność gospodarczą zakładając w Rabce mały zakład rzemieślniczy. W 1965 roku uzyskał dyplom mistrzowski w branży szklarskiej. Początkowo firma świadczyła usługi dla miejscowych obywateli i zakładów stolarskich, a z czasem Piotr Dubiel rozpoczął produkcję lusterek kieszonkowych i stołowych, które cieszyły się w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych niebywałym powodzeniem. Sprzedawane były dla handlarzy w Kalwarii, Krakowie i Nowym Targu oraz w innych miastach południowej Polski. Piotr Dubiel wiele eksperymentował ze szkłem i za jego sukces należy uznać opracowanie technologii produkowania szkła mrożonego. Zyskało ono uznanie w kręgu stolarzy i indywidualnych odbiorców, którzy chętnie wyposażali drzwi w pięknie zdobione szyby. W profilu produkcji znalazły się także proste lustra łazienkowe oraz lustra w drewnianych ramach. Na uwagę zasługuje fakt, że szkło obrabiane było wyłącznie na maszynach wykonanych własnoręcznie przez Piotra Dubiela.

Piotr Dubiel przekazał swoją wiedzę i doświadczenie synowi Andrzejowi -- inżynierowi ceramikowi, który po skończeniu studiów i przepracowaniu siedmiu lat w liceum ogólnokształcącym uruchomił w 1979 roku własny zakład. Podstawę funkcjonowania firmy stanowiła wiedza założyciela wyniesiona ze studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz jedna maszyna do szlifowania szkła projektu Piotra Dubiela. Andrzej Dubiel w ciągu kilku miesięcy prób i doświadczeń opracował technologię produkcji tablic nagrobkowych. Pieniądze zarobione na ich sprzedaży pozwoliły wykonać nowe projekty maszyn i rozszerzyć działalność o szkło i lustra do mebli. W 1985 roku zakład zaczął produkować lustra w zwykłych ramach drewnianych, które sprzedawano w ówczesnych sklepach Społem. Lustra wykonywano z tafli szklanych metodą podlewania roztworem azotanu srebra, potem cięto i umieszczano w ramach dostarczanych przez miejscowych stolarzy. W okresie początkowym Andrzej Dubiel osobiście dowoził swoim samochodem osobowym lustra do sklepów . Po tym, jak zaprojektował i wykonał maszyny pozwalające na bardzo szybką obróbkę szkła, możliwa stała się produkcja luster szlifowanych bez ram. Pod koniec lat osiemdziesiątych zakład zatrudniając siedem osób dostarczał lustra do kilkunastu sklepów na Podhalu, w Krakowie i Warszawie, oraz świadczył usługi dla stolarzy.

Rok 1989 przyniósł wprowadzenie gospodarki rynkowej, co umożliwiło łatwiejsze kontakty z krajami zachodnimi. Andrzej Dubiel wraz żoną po raz pierwszy odwiedził największe na świecie targi technologii szkła, które odbywają się co dwa lata w Dusseldorfie w Niemczech. Tam zapoznał się z aktualnym stanem techniki w branży szklarskiej, nowymi możliwościami obróbki szkła, nawiązał kontakty z producentami maszyn oraz odwiedził firmy prowadzące analogiczną działalność jak zakład w Rabce. Od jednego z niemieckich przedsiębiorców Andrzej Dubiel kupił używaną szlifierkę do szkła, która przyczyniła się do zwiększenia możliwości produkcyjnych firmy. W 1990 roku z zachodu do Polski napłynęła pomoc gospodarcza, a na Podhalu pojawił się Szwajcarski Program Współpracy Regionalnej, który udzielał preferencyjnych kredytów na rozwój małej przedsiębiorczości. Podejmując duże ryzyko finansowe Andrzej Dubiel uzyskał dla firmy środki potrzebne na zakup nowego niemieckiego automatu do fazowania szkła. Taka rozbudowa części produkcyjnej zakładu pozwoliła na produkcję fazowanych luster, które były nowością na rynku polskim i cieszyły się wielką popularnością.

W latach 1991-1993 zakład dynamicznie rozwijał się rozbudowując park maszynowy o nowoczesne urządzenia do obróbki szkła pozwalające zaspokajać rosnący popyt na lustra i szkło fazowane. Na uwagę zasługuje fakt, że wiele maszyn, które znacznie usprawniło produkcję zostało wykonane według projektu Andrzeja Dubiela. Działalność zakładu rozszerzono na inne rynki geograficzne, dostarczając lustra do większych miast w Polsce. Po wejściu na rynek polski zagranicznych hipermarketów zakład Dubiel Vitrum został zaakceptowany przez kierownictwo niemal wszystkich marketów jako główny dostawca luster łazienkowych. Świadczyło to o zaufaniu do firmy Dubiel Vitrum, której produkty musiały spełniać wysokie wymogi estetyczne, jakościowe i opakowaniowe. Wymagało to również sprawnej dystrybucji na terenie całej Polski. W roku 1995 rozpoczęto dużą inwestycję -- budowę nowego zakładu obróbczego o powierzchni przekraczającej tysiąc metrów kwadratowych. Nowy zakład został wyposażony w suwnicę i bardziej nowoczesne maszyny do szlifowania, fazowania, mycia i wiercenia otworów w szkle. Budowa zakończyła się w 1996 roku, a zatrudnienie osiągnęło poziom trzydziestu osób.

W latach 1996-2000 uruchomiono linię do obróbki szkła do grubości czterech centymetrów, komputerowo sterowny rozkrój tafli szklanych, wydział zajmujący się obróbką metalu w celu produkcji galanterii do luster, wyposażono zakład w nowoczesne maszyny pakujące, usprawniono dystrybucję poprzez zwiększenie ilości środków transportu. Obecnie zakład zatrudnia pięćdziesiąt osób, posiada osiemnaście obrabiarek do szkła, zaopatruje siedemdziesiąt dwa hipermarkety największych sieci handlowych na terenie całej Polski, około trzydzieści salonów łazienek i sklepów z wyposażeniem wnętrz oraz posiada własne sklepy firmowe, w których dokonywana jest sprzedaż wyrobów na indywidualne zamówienia klientów.